Korszakváltás zajlik, a gazdaságátadásról szóló törvény életbe lépésévél és az új támogatási ciklussal olyan lehetőségek nyílnak a generációváltó gazdák előtt, amelyek minden korábbit meghaladnak.
Győrffy Balázs a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke megnyitó beszédében elmondta, hogy bár ez már az ötödik alkalom, hogy konferenciát szervez az Ifjú Gazda Tagozat, azonban mégis első amelyet a már minden vármegyében megalakult a Ifjú Gazda Tagozat szervezett. A generációváltás egyre égetőbb kihívás az ágazatban, kiemelkedően fontos, hogy sikeresen menjen végbe nem csak hazánkban, hanem a Kárpát-medencében is. A 36. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapok a tradíció és az innováció szellemében valósult meg, ami egybecseng a konferencia témájával, hiszen a hagyományokra alapozott, a régi értékeket szem előtt tartó, de a legújabb megoldásokat figyelő és alkalmazó mezőgazdaság tud csak versenyképes maradni. A gazdatársadalom 1/3-a a nyugdíjkorhatár közelében, vagy a felett van, az érintett gazdaságok egy részénél megtörtént a gazdaságátadás és a tapasztalatok szerint a fiatal gazdálkodók sikeresen tudják továbbvinni az átvett gazdaságot – mondta Győrffy Balázs.
Az új törvényi szabályozás hiánypótló, azonban sokan vélik úgy, hogy a pályázati támogatások fognak új lendületet adni az agrár generációváltásnak. Papp Zsolt György, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára emlékeztetett, hogy a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervben meghirdethető támogatások összege 5500 milliárd forint, ez az összeg áll rendelkezésre az agrárium fejlesztésére.
Fontos a családi gazdaságok, őstermelők elkülönítése a nagyvállalatoktól, hiszen a kis gazdaságok nem tudnak ugyanolyan vállalásokat tenni, mint a nagy gazdaságok. Bár a jogszabályi környezet változhat az alapelvekhez ragaszkodnak: építés, megújuló energia, technológia, gép, eszköz, minden ami egy telephez szükséges, bármely érintett számára az agráriumban elérhető a támogatás.